jamnik Historia rasy
Jamnik       Pochodzenie jamnika budzi wiele wątpliwości; miłośnicy twierdzą, że pochodzi aż ze starożytnego Egiptu, jednak na pewno narodził się w Niemczech, stąd jego oryginalna nazwa: Dachshund, Dackel lub Teckel.

      W starożytnym Egipcie istniały liczne rasy psów, z których część uwieczniono na płaskorzeźbach i posągach świątynnych. Archeolodzy nie wierzyli własnym oczom, kiedy zobaczyli rysunki odpowiadające jamnikowi w świątyni w Bescheb.
Naukowcy jednak nie są pewni, czy w tym przypadku chodzi o jamnika, czy o podobnego do niego psa.
Pierwsze europejskie wzmianki o jamnikach pochodzą ze średniowiecznych Niemiec. Już w XIV w. można było przeczytać: "Psy o krótkich nogach wchodzą o wiele łatwiej pod ziemię niż inne i są bardziej przydatne do polowań na borsuki".

      Rozpowszechnienie jamnika w Europie w XVI/XVII wieku zapoczątkowało wielokierunkowy rozwój tej rasy. Jednym z kierunków rozwoju była adaptacja jamnika do warunków zimowych, co objawiło się zmianami we wzorcu (masywniejsze łapy, skrócona kufa, większe uszy), który nie jest akceptowany w wielu krajach europejskich. Podobny wzorzec uznawany jest jedynie w krajach skandynawskich.
Przez liczne dziesięciolecia jamnik adaptował się z trudem do chłodniejszego klimatu.

Innym kierunkiem pracy nad jamnikiem było przystosowanie go do różnego rodzaju polowań. Jamniki zatem były tresowane na: posokowce, psy zaganiające, buszujące, norowce. Zakres ich pracy nie ograniczał się tylko do wypłaszania borsuków z nory, gdzie jamnik był zdany sam na siebie, ale też do zaganiania dzików (jamniki szorstkowłose), buszowania w chaszczach i trzcinie oraz aportowania (długowłose).
jamnik Jamnik - rys ogólny
 • pies o bardzo krótkich nogach, wydłużonym tułowiu, zwartej sylwetce i szlachetnej w kształcie głowie
 • występuje w trzech odmianach szaty:
  - krótkowłosy
  - długowłosy
  - szorstkowłosy
  oraz w trzech wielkościach:
  - króliczy
  - miniaturowy (karłowaty)
  - standardowy
 • maść w każdym kolorze, jednak za wadę uznaje się maść czysto czarną lub białą bez podpaleń
 • wysokość w kłębie: 17 do 25 cm
 • obwód klatki piersiowej:
  - jamnik króliczy od 30 cm
  - jamnik miniaturowy do 35 cm
  - jamnik standardowy powyżej 35 cm i o wadze 9 kg
 • przeciętna długość życia - 12 lat


Copyright by www.jamniki.info. All rights reserved 2006-2011.
UWAGA powielanie opisów czy grafik z tej strony jest nielegalne!