Żywienie jamnika

Niczym odkrywczym jest stwierdzenie, że zdrowie i dobra kondycja jamnika, podobnie jak każdego psa, zależą od jego prawidłowego żywienia. Pomimo udomowienia psów, pozostały one zwierzętami mięsożernymi, o czym świadczy ich uzębienie i układ trawienny. Jamniki wymagają niedużej ilości pokarmu, jednak musi być on treściwy i łatwostrawny.

Stale świeża woda, w nieograniczonej ilości jest podstawą zdrowego żywienia psa. Nie można określić stałego zapotrzebowania psa na wodę, zmienia się ono zależnie od warunków zewnętrznych: inne jest w lecie, inne zimą. Zawartość wody w jedzeniu także ma kolosalne znaczenie. Pies jedzący karmę suchą musi oczywiście pić więcej wody niż pies otrzymujący pokarm wilgotny. Woda do picia dla psa powinna mieć temperaturę pokojową i musi być zmieniana przynajmniej raz dziennie.

CZYM KARMIĆ?

A:Posiłki przygotowywane samodzielnie:

Większość właścicieli uważa, że zwierzęta mięsożerne powinno się karmić tylko i wyłącznie samym mięsem, co nie jest prawdą. Podstawą pokarmu jamnika powinno być mięso zawierające dużo białka (2dag/kg masy ciała/dobę) podane jamnikowi w postaci surowej lub sparzonej, a w ostateczności gotowanej. Szczeniętom można podawać skrawki mięsa już w 3 tygodniu życia.

Najwartościowsze z mięs to: wołowina, konina, chuda baranina i cielęcina. Najlepiej psom podawać mięso z chrząstkami, ścięgnami i niewielkimi ilościami tłuszczu. Zapewnić należy także surowe, duże kości (cielęce) z chrząstkami do gryzienia przez psa. Dodatkowo należy karmić go składnikami zawierającymi dużo węglowodanów, tłuszczów, soli mineralnych, witamin i wody. Proporcje pomiędzy mięsem a innymi składnikami winny rozłożyć się jak 2 do 1.

Oprócz mięsa, źródłem białka i fosforu są też ryby morskie, których nie powinno zabraknąć w jadłospisie jamnika. Można mielić mięso rybie z ośćmi a np. wędzone ryby podawać wraz z twarogiem. Ważnym składnikiem diety jamnika są tłuszcze. Najzdrowszym z nich jest łój koński, a spośród tłuszczów pochodzenia roślinnego – olej słonecznikowy i sojowy.

Psom można podawać również gotowane jajka, jako źródło soli mineralnych – zwłaszcza żółtko, które powinny otrzymywać już szczeniaki. Sole mineralne zawiera jogurt, kefir, także mleko – jednak należy uważać aby go nie 'przedawkować’. Jamnikowi nie powinno się bronić witamin, które zawarte są w jarzynach i owocach: marchwi, burakach, jabłkach, sałacie, szpinaku, szczypiorku. Nie powinniśmy natomiast dodawać do posiłków nie tolerowanych przez żołądek jamnika: warzyw strączkowych i ziemniaków.

Psy chętnie konsumują rzeczy mączne: kluski, makaron, kaszę gryczaną(jęczmienna – w większych ilościach może powodować egzemę!), płatki owsiane, ryż. Jedzenie (zawsze świeże!) powinniśmy podawać dwukrotnie w ciągu dnia (w niewielkich ilościach, gdyż jamniki mają tendencje do otyłości), z zachowaniem podstawowych zasad higieny. Nie należy dokarmiać psa między posiłkami z uwagi na ryzyko „żebrania” oraz jego nadwagi.

Raz w tygodniu u dorosłego psa możemy zastosować całkowitą lub częściową głodówkę. Nie oznacza to całkowitego braku pożywienia, ale reżim karmienia jamnika chudym serem czy suchym pokarmem. Nie zapominajmy przy tym o konieczności dostępu wody do picia!

B: Gotowa karma:

Psie konserwy to mieszanina mięsa, podrobów, produktów ubocznych przemysłu spożywczego, zboża, ryżu, pszenicy, kukurydzy. Zawierają wszystkie niezbędne składniki, witaminy, mikroelementy w odpowiedniej proporcji. Konserwy przechowywane w lodówce trzeba przed podaniem doprowadzić do temperatury pokojowej – za zimny pokarm może wywołać wymioty lub biegunkę.

Karma sucha ma podobny skład co konserwa, różnica polega na zawartości wody 10-25%. PAMIĘTAJ! Gotowa karma (zarówno sucha jak i w puszkach) powinna być tylko dobrej jakości! Przy zakupie należy zwrócić uwagę na datę produkcji.Jamnik

Czego unikać w diecie jamnikówjamnik

Dieta jamnika powinna być wolna od składników, których nie toleruje żołądek psa. Chodzi tu o kości z dziczyzny czy drobiu, ościstych ryb, które łamiąc się na ostre kawałki mogą uszkodzić przewód pokarmowy. Należy unikać podawania mięs niewiadomego pochodzenia, surowego drobiu, mięsa wieprzowego (wirusy wywołujące b.trudną do leczenia chorobę Aujeszky), tłustej baraniny.

Nie karmimy naszego pupila mieloną karmą mięsną – z supermarketów; pochodzącą z odpadów z rzeźni. Przeciwskazana jest sucha karma przypadkowo kupowana w supermarketach(warto zapoznać się ze składem – o ile jest na opakowaniu…). Wykluczamy wywary mięsno-kostne i żółte sery. Konserwanty zawarte w gotowych wędlinach są równocześnie przeciwskazaniem do podawania ich psom.

Zdecydowanie należy unikać wszelkiego rodzaju potraw słonych i pikantnych, przypraw, które chętnie sypiemy do własnych dań. Nie podajemy potraw wzdymających: cebuli, czosnku, grochu, fasoli; nietłuczonych ziemniaków, ograniczamy kaszę typu pęczak. Z tego powodu nie podajemy jamnikom resztek „z pańskiego stołu”. Pamiętać należy o odmowie podawania psu słodyczy,zwłaszcza czekolady i wyrobów czekoladopodobnych. Łakocie zastąpić możemy miodem dodawanym do potraw.

Like this post? Please share to your friends:

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: